Okresowe-BHP.pl Newsroom Wypadek przy pracy- Określenie środków i wniosków profilaktycznych
Wypadek przy pracy- Określenie środków i wniosków profilaktycznych
26.04.2023

Wypadek przy pracy- Określenie środków i wniosków profilaktycznych

Wypadki w miejscu pracy mogą spowodować poważne obrażenia, a nawet śmierć. Ważne jest podjęcie działań zapobiegawczych, aby żaden pracownik nie był narażony na jakiekolwiek ryzyko. Po wypadku przy pracy konieczne jest ustalenie przyczyn i wyciągnięcie wniosków, aby zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości.

Wypadek przy pracy obowiązki pracodawcy:

Określenie środków i wniosków profilaktycznych 

Dokonanie kwalifikacji prawnej wypadku i ustalenie uprawnień poszkodowanego (jego rodziny) do świadczeń odszkodowawczych - nie wyczerpuje wszystkich celów dochodzenia powypadkowego. Pracodawca ma również obowiązek określenia i zastosowania środków prewencyjnych, tj. przedsięwzięć mających na celu zapobieżenie podobnym wypadkom w przyszłości. 

 

Ogólnie przyjmuję się, że do zdarzenia wypadkowego dochodzi wówczas, gdy wystąpią nieprawidłowości przy ocenie ryzyka zawodowego (niedoszacowanie ryzyka) lub nie zostaną podjęte wynikające z tej oceny środki korygujące i zapobiegawcze. Wypadek jest zwykle poprzedzony pracą w warunkach nieakceptowalnego poziomu tego ryzyka. Do urazu jednak często nie dochodzi wyłącznie dlatego, że wykonujący pracę dysponuje takimi cechami osobistymi (doświadczenie, zdolność do koncentracji uwagi na wykonywanej czynności, refleks, stan zdrowia itp.), które pozwalają mu na uniknięcie kontaktu z czynnikami niebezpiecznymi. 

 

Po każdym wypadku należy dokonać powtórnej oceny ryzyka zawodowego, z uwzględnieniem rekonstrukcji zdarzenia i wprowadzić adekwatne środki prewencyjne. Zastosowane rozwiązania powinny zapobiec wystąpieniu wydarzeń będących odchyleniami od stanu normalnego albo wydarzeń powodujących uraz. 

 

Zwykle występuje sytuacja, w której do zdarzenia wypadkowego dochodzi nie z powodu jednej, a z kilku przyczyn. Analizuje się wpływ wszystkich czynników mogących mieć wpływ na powstanie wypadku: stan sprzętu roboczego, używanych materiałów i rodzajów energii (przyczyny techniczne); ogólna organizacja procesów pracy i na konkretnym stanowisku pracy (przyczyny organizacyjne) oraz reagowanie i zachowanie ludzi (przyczyny ludzkie). 

 

Przy doborze środków prewencyjnych zaleca się zachowanie następującej kolejności: 

środki techniczne eliminujące lub ograniczające zagrożenia u źródła; 

środki ochrony zbiorowej; 

środki organizacyjne i proceduralne (procedury lub instrukcje bezpiecznej pracy); 

środki ochrony indywidualnej