Okresowe-BHP.pl Newsroom Środki ochrony indywidualnej. Kiedy są potrzebne i jakie wybrać?
Środki ochrony indywidualnej. Kiedy są potrzebne i jakie wybrać?
20.05.2023

Środki ochrony indywidualnej. Kiedy są potrzebne i jakie wybrać?

Zgodnie z przepisami prawa pracy zatrudniający ma obowiązek zapewnić środki ochrony indywidualnej. Dopasowanie środków do konkretnego stanowiska pozwala ograniczyć ryzyko związane z określonymi zagrożeniami. Rodzaje środków ustalane są przez pracodawcę po konsultacji z pracownikami. Prawidłowo dobrane środki nie utrudniają wykonywania codziennych obowiązków, a zapewniają bezpieczeństwo i komfort pracy.

Co to są środki ochrony indywidualnej?

Za środki ochrony indywidualnej uznawane są urządzenia, ale również ubrania i inne elementy wyposażenia do noszenia, które zapewniają pracownikowi ochronę przed zagrożeniami - jednym albo kilkoma wpływającymi na zdrowie i bezpieczeństwo.

Popularne środki ochrony indywidualnej:

· odzież ochronna np. ochraniacze,

· środki ochrony kończyn, głowy, twarzy i oczu, np. okulary ochronne,

· środki ochrony słuchu, układu oddechowego, izolujące cały organizm, chroniące przed upadkiem z wysokości.

O środkach ochrony indywidualnej nie można mówić w przypadku m.in. mundurów, środków ochrony indywidualnej używanych przez wojsko, policję i inne służby, wyposażenia wykorzystywanego przez służby pierwszej pomocy i ratownicze czy wyposażenia sportowego.

Warto wiedzieć, że niedostarczenie środków albo przekazanie materiałów niespełniających wymagań grozi karą grzywny.

Kiedy środki ochrony indywidualnej są potrzebne?

W pierwszej kolejności należy zdecydować się na środków ochrony zbiorowej. Środki ochrony indywidualnej wykorzystuje się, kiedy nie można wystarczająco ograniczyć zagrożeń za pomocą środków ochrony zbiorowej lub odpowiedniej organizacji pracy.

Środki ochrony indywidualnej - prawa i obowiązki

Obowiązkiem pracodawcy jest dostarczenie odpowiednich środków ochrony indywidualnej. Wykorzystywane materiały muszą odpowiadać konkretnym stanowiskom. Środki wciąż należą do pracodawcy, a do jego zadań należy również konserwacja, pranie, odpylanie i odkażanie. Pracownik nie ponosi żadnych kosztów związanych z zapewnieniem środków oraz ich utrzymaniem. Rolą osoby zatrudnionej jest prawidłowe korzystanie z udostępnionych materiałów.